piątek, 11 maja 2012

Repertuar 2012

29 kwietnia, niedziela, godz. 11.00
Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – Msza Święta i koncert Muzyki Sakralnej w Kościele M. B. Królowej Polski w Przelewicach
Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego


29 kwietnia, niedziela, godz. 16.00
Chór Collegium Maiorum Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego

Chór Collegium Maiorum powstał w 1973 roku. Utworzyli go długoletni członkowie Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, którzy po ukończeniu studiów i podjęciu pracy zawodowej nie chcieli się rozstawać z pasją śpiewania. Na początku działalności, zespół pod nazwą "Szczeciński Chór Kameralny" pozostając pod kierownictwem artystycznym Jana Szyrockiego pracuje pod auspicjami Wojewódzkiego Domu Kultury. Po kilku latach kierownictwo artystyczne przejmuje Eugeniusz Kus i pod jego batutą Zespół pracuje 6 lat. Po tym okresie Chór zostaje członkiem Stowarzyszenia Śpiewaczego Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej jako drugi zespół, obok Chóru Akademickiego, przyjmuje nazwę "Collegium Maiorum" i wraca pod kierownictwo Jana Szyrockiego, z którym pracuje do 1995 roku. W kolejnym sezonie Chór prowadzi Waldemar Sutryk, potem od 1997 do 2002 roku zespół pracuje i koncertuje po kierownictwem Anny Tarnowskiej.

W roku 2002 kierownictwo artystyczne obejmuje Paweł Osuchowski.

Ogromne doświadczenie artystyczne - zarówno w kraju jak i za granicą - zapewnia Chórowi trwałe miejsce w środowisku kultury Szczecina. Repertuar Zespołu obejmuje zarówno utwory a cappella, jak i formy wokalno-instrumentalne, muzykę kościelną i świecką, pozycje dawnej muzyki polskiej, klasyki europejskiej, muzyki współczesnej i stylizacje muzyki ludowej. Charakter Zespołu, którego zasadniczy skład nie ulega rotacji, pozwala na sięganie po większe formy muzyczne i utrzymanie ich przez dłuższy czas w repertuarze. I tak zespół ma w stałym repertuarze między innymi: pozycje Requiem różnych kompozytorów (W. A. Mozarta, G. Verdiego, K. Pendereckiego i innych), IX Symfonię L. v. Beethovena, dwie symfonie G. Mahlera, Chór koncertuje w kraju i za granicą. Zwykle raz do roku zespół wybiera się w dłuższą trasę koncertową. Koncertował już w ten sposób w większości krajów Europy, szczególnie często w Niemczech. Zespół nagrał kilka płyt CD z muzyką a cappella.

Od początku roku 2009 chór – wraz z macierzystą uczelnią – zmienił nazwę na: Collegium Maiorum, Chór Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

6 maja, niedziela, godz. 16.00
Zespół Akordeonowy AKORD pod dyrekcją Czesława Lewickiego
Pałac Młodzieży w Szczecinie


AKORD jest zespołem Pałacu Młodzieży w Szczecinie, istnieje od 1989 r. pod kierownictwem artystycznym Czesława Lewickiego. W składzie grupy jest młodzież w wieku szkolnym oraz studenci. Repertuar AKORDU stanowią melodie popularne i tradycyjne kompozytorów polskich i zagranicznych. Członkowie zespołu biorą udział w wielu koncertach i prezentacjach. Są zdobywcami wielu nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach, m in.:

- Wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej w Koszalinie
- Wyróżnienie na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kameralnych 2001 i 2003
- Wyróżnienie na Międzynarodowych targach Edukacji „Interdydakta” 2001, 2002, 2003
- Nagroda Prezydenta Miasta Szczecin

13 maja, niedziela, godz. 16.00
Kwartet smyczkowy pod kierownictwem Ireny Olejnik

Kwartet smyczkowy w składzie:
Justyna Dąbrowska-skrzypce
Katarzyna Franczak-skrzypce
Gabriela Świdrów-altówka
Milena Walent-wiolonczela

Kwartet przygotowała mgr Irena Olejnik

W programie m.in.
J.S.Bach, W.A.Mozart, A.Piazzolla, P.Czajkowski

Gościnnie wystąpi Aleksander Piotr Kowalak-fagot.

Uczniowie klasy akordeonu pod kierownictwem Bogdana Górnika
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie


Bogdan Górnik ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale instrumentalnym w specjalności pedagogika instrumentalna-akordeon. Jest również absolwentem Akademii Rolniczej w Szczecinie, gdzie ukończył studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania oświatą. Od 2002r. jest nauczycielem dyplomowanym. W 2005r. zastał wpisany na listę ekspertów MENiS do spraw awansu zawodowego. Od 2010r. jest konsultantem współpracującym  z Centrum Edukacji Artystycznej w warszawie. W latach 2001-2002 był dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaniu. W latach 2002-2005 pełnił funkcję dyrektora Państwowe Szkoły Muzycznej I stopnia w Szczecinie.

Obecnie Bogdan Górnik prowadzi klasę akordeonu w Państwowe szkole Muzycznej I stopnia w Szczecinie oraz w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. Jego uczniowie wielokrotnie byli laureatami międzynarodowych, ogólnopolskich oraz regionalnych konkursów muzycznych. Jest organizatorem, odbywających się cyklicznie w PSM I stopnia w Szczecinie, warsztatów metodycznych dla nauczycieli gry na akordeonie oraz twórcą koncepcji i organizatorem Zachodniopomorskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej.

20 maja, niedziela, godz. 16.00
Trio fagotowe pod kierownictwem Jarosława Nowaka
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie


Jarosław Nowak ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie prof. Zygmunta Tlatlika. Był także studentem AM w Krakowie w klasie prof. Kazimierza Siudmaka. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich, kameralnych i orkiestrowych w: Festiwal Orchestra Idyllwilde Arts Academy (California. USA), Dutch International Orchestra and Ensemble Academy (Amsterdam. Holandia), Academy of Music (Villecroze. Francja), pod kierunkiem takich wybitnych artystów jak: John Campbell, Paul Goodwin, Ali Groen, Christisan Lardé, Reinbert de Leeuw, Larry J. Livingston, Mitschell Lurie, Bart Schneemann.
Jest laureatem wielu konkursów m.in.: VI Międzynarodowy Konkurs Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie 2002 r., V Ogólnopolski Konkurs Zespołów Kameralnych w Warszawie 2001 r., II Ogólnopolski Konkurs Fagotowy im. C. M. Webera we Wrocławiu 2006  r.

Współpracował z orkiestrami: Teatru Muzycznego w Gliwicach, Opery Śląskiej w Bytomiu, Filharmonii Zabrzańskiej oraz Państwową Orkiestra Kameralną w Słupsku (obecnie Polska Filharmonia Sinfonia Baltica). Wykonuje także muzykę kameralną będąc członkiem zespołów: Śląskie Trio Stroikowe, Trio stroikowe Da capo, Erato Wind Quintet, Kwintet Pau-Pa-Rau,
Od 2004 roku jest pierwszym fagocistą Filharmonii Szczecińskiej. Od 2007 prowadzi klasę fagotu w AM w Poznaniu Filia w Szczecinie oraz Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. W październiku 2010 objął klasę fagotu w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz rozpoczął studia podyplomowe w AM w Poznaniu w klasie fagotu historycznego Tomasza Wesołowskiego.

Zespół klarnetowy pod kierownictwem Bogusława Jakubowskiego
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie


27 maja, niedziela, godz. 16.00
Zespół jazzowy pod kierownictwem Bartosza Świątka oraz Jolanty Szczepaniak - Przybylskiej
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie


Jazz Ensemble ZSM 2 , w skład którego wchodzą uczniowie Wydzialu Jazzu i Muzyki Rozrywkowej ZSM2 w Szczecinie, którzy mają na swoim koncie liczne sukcesy w festiwalach i konkursach rangi ogólnopolskiej.
Wokaliści: Marta Zywar , Julia Kępisty, Krystyna Baran, Joanna Korzeniewicz, Chiara Gjostol, Sandra Skibińska, Agata Walczak, Ola Gurdziel oraz Michał Grobelny
Instrumentaliści: Kuba Kraszewski (piano), Bartłomiej Czajkowski (kontrabas),Wojciech Kuczyński (perkusja).

W repertuarze zespołu znajduja się tradycyjne standardy jazzowe, blues, gospel, spirituels, a także standardy muzyki rozrywkowej zarówno polskiej jak i zagranicznej.

3 czerwca niedziela,  godz. 16.00
Zespół fortepianowy Kinga Firlej-Kubica  oraz Wojciech Kubica

Kinga Firlej-Kubica urodziła się w Łodzi.  W roku 2002 ukończyła z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem prof.Tadeusza Chmielewskiego. W latach 2007 - 2011 była asystentką w klasie fortepianu prof. Marii Koreckiej - Soszkowskiej. Obecnie jest doktorem adiunktem w Katedrze Fortepianu rodzimej uczelni. Pianistka koncertuje w Polsce i za granicą ( Chiny, Niemcy, Francja). Jest laureatką wielu konkursów pianistycznych solowych, jak i kameralnych, m.in. I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie w 1999 roku. Od roku 2007 występuje w duecie fortepianowym wraz z pianistą - Wojciechem Kubicą.

Wojciech Kubica urodził się w 1980 roku w Krakowie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Goleniowie w klasie mgr Magdaleny Kochan. W 1999 r. ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Szczecinie w klasie dr Mikołaja Szczęsnego. Od 2004 r. jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Joanny Domańskiej. W roku 2005 ukończył z wynikiem celującym Mistrzowskie Studia Podyplomowe w klasie prof. Grzegorza Kurzyńskiego w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Od 2004 r. współpracuje z Akademią Muzyczną we Wrocławiu , a od 2008 r. jest asystentem w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi. Pianista często koncertuje w Polsce i za granicą ( Jordania, Belgia, Hiszpania). Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych solowych, jak i kameralnych, m.in. I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Kijowie w 2003 roku. Od roku 2007 występuje w duecie fortepianowym wraz z pianistką - Kingą Firlej- Kubicą.

Program koncertu:
F.Chopin, F.Liszt, A.Skriabin, J.Brahms

10 czerwca, niedziela, godz. 16.00
Koncert uczniów klasy klawesynu pod kierownictwem Urszuli Stawickiej
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie

Program – dzieła :
J.S. Bacha,
J. J. Frobergera,
W. Byrda,
B. Buxtehude,
D. Scarattiego


17 czerwca, niedziela, godz. 16.00
Uczniowie klasy harfy i zespołów kameralnych pod kierownictwem Jolanty Wołkońskiej
Kwartet smyczkowy pod kierownictwem Jacka Tomczaka
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie

Wystąpią: Sandra Przyjemska, Noemi Hańczyk, Joanna Jesiotr.
W programie utwory: J. S. Bacha, G.F. Haendla, G. Kirchhoffa, F.J. Naderwana, M. Glinki, A. Hasselmansa, Cl. Debussy, C. Salzedo.

Sandra Przyjemska jest laureatką III nagrody na III Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą w 2009 r. w Cieszynie. Noemi Hańczyk jest laureatką III nagrody na konkursie w Salchow (Niemcy) oraz II nagrody na IV Ogólnopolskim Konkursie Duetów z Harfą w 2011 r. w Cieszynie. Koncert przygotowała Jolanta Wołkońska.

Skład zespołu kameralnego:
skrzypce I: Mieszko Nierzwicki,
skrzypce II: Luiza Wysocka,
altówka: Magdalena Grzymkowska,
wiolonczela: Estera Świdrów.

Zespół jest prowadzony przez panią Małgorzatę Gajewską-Makulec.

Kwartet Smyczkowy w składzie:
Kuba Wnuk-skrzypce
Natalia Boczniewicz-skrzypce
Iga Baran-altówka
Agata Głogowska-wiolonczela

Zespół prowadzony przez mgr Jacka Tomczaka w ZSM w Szczecinie od września 2010roku.Kwartet dużo koncertuje-występował między innymi w Tetrze Współczesnym, Willi Lentza oraz Ogrodzie Różanym w Szczecinie.

23 czerwca, sobota, godz. 16.00
Koncert Akademii Muzyki Dawnej

IV Letnia Akademia Muzyki Dawnej Przelewice 2012 stanowi kontynuację ubiegłorocznych warsztatów muzycznych, które spotkały się z doskonałym odbiorem i akceptacją młodzieży, pedagogów oraz melomanów. W warsztatach wezmą udział uczniowie szkół muzycznych Pomorza Zachodniego specjalizujących się w grze na gitarze, klawesynie oraz innych instrumentach kalwiszowych pod kierownictwem wybitnych pedagogów instrumentalistów.

24 czerwca, niedziela, godz. 16.00
Trio fletowe pod kierownictwem Karoliny Horodyńskiej
Kwartet smyczkowy  pod kierownictwem Małgorzaty Makulec
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie

Skład zespołu kameralnego:
- skrzypce I: Mieszko Nierzwicki
- skrzypce II: Luiza Wysocka
- altówka: Magdalena Grzymkowska
- wiolonczela: Estera Świdrów.

Trio fletowe w skladzie: Weronika Gralczyk, Alicja Świątek, Joanna Dobrowolska. Trio rozpoczęło współpracę we wrześniu 2011 roku.
Zespół zadebiutował na XX Balu Zamkowym w Szczecinie.
W repertuarze m.in. utwory Mozarta, Quantza, Haydna, Czajkowskiego.


1 lipca, niedziela, godz. 16.00
Warsztaty perkusyjne – koncert inauguracyjny pod kierownictwem Dariusza Jagiełło
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie

Zespół złożony z uczniów PSM I stopnia i Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie. Pracuje pod kierunkiem Dariusza Jagiełło – muzyka Filharmonii Szczecińskiej oraz nauczyciela klasy perkusji PSM i ZSM. Jest laureatem III miejsca Ogólnopolskich Przesłuchań Perkusyjnych Zespołów Kameralnych w Poznaniu /2004/, a także laureatem II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Kameralnych we Wrocławiu /2009/ oraz laureatem III miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Perkusyjnych w Warszawie /2010/. Grupa koncertowała min. w Żaganiu /VI i VII Międzynarodowe Forum Perkusji/, we Wrocławiu /II Dolnośląskie Forum Perkusji/, w Warszawie w ramach Międzynarodowego Festiwalu –  CrossDrummingFestival. W Szczecinie brała udział w koncertach dla dzieci i młodzieży wraz z Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, a także w cyklu koncertów edukacyjnych na Zamku Książąt Pomorskich. Od roku 2005 zespół bierze udział w projekcie  – „Młoda Polska Perkusja”. Koncertując w Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Słupsku i Warszawie nawiązuje twórcze kontakty z młodymi muzykami wyżej wymienionych miast.

8 lipca, niedziela, godz. 16.00
Koncert na zakończenie warsztatów perkusyjnych pod kierownictwem Dariusza Jagiełło
Zespół Szkół Muzycznych II st. im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie

SZCZECIN YOUNG PERCUSSION pod dyrekcją Dariusza Jagiełły.

2 września, niedziela, godz. 16.00
Consortium Sedinum pod kierownictwem Urszuli Stawickiej

Kapela dworska Consortium Sedinum powstała w 1999 roku w Szczecinie. Zespół jest jedyną profesjonalną formacją muzyki dawnej na Pomorzu Zachodnim. Nadrzędnym celem Consortium Sedinum jest kontynuacja tradycji muzycznych dawnego Szczecina.

Kierownikiem artystycznym zespołu jest organistka i klawesynistka Urszula Stawicka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej, współpracująca na co dzień z wieloma zespołami, instytucjami muzycznymi, filharmoniami, teatrami operowymi  w kraju i zagranicą jako solistka, kameralistka oraz realizator partii basso continuo. Zespół pod jej kierunkiem wykonuje muzykę od renesansu po klasycyzm  na instrumentach historycznych, sięgając często po utwory mało znane, współcześnie nie publikowane i niedawno odkryte.
Bogate instrumentarium zespołu obejmuje oryginały i kopie instrumentów z epoki renesansu, baroku i klasycyzmu – fidel, taschengeige, skrzypce barokowe, viola d’amore, altówka barokowa, viola da gamba, wiolonczela barokowa, klawesyn, wirginał i pozytyw organowy. Zespół współpracuje również z muzykami grającymi na instrumentach dętych –  flet blokowy, bombardy, flauto traverso, obój barokowy oraz perkusyjnych.

14 października, niedziela, godz. 16.00
Chór Okręgowej Izby Lekarskiej REMEDIUM pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke
Chór Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie

Chór „Remedium” powstał w 1998 roku z inicjatywy dawnych członków Chóru Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Liczy 20 śpiewaków – amatorów. Pod dyrekcją Prof. Ryszarda Handke śpiewają lekarze różnych specjalności.

Zespół działa pod auspicjami Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie od roku 1999r.

Na repertuar zespołu składa się głównie muzyka a capella : madrygały, pieśni romantyczne, negro-spirituals, kolędy i pieśni kościelne. Chór wykonywał także większe formy wokalno-instrumentalne: Kantatę F. Szuberta „ Mirjamsiegesgesang”, „Requiem”, Msza C-dur „Koronacyjna” KV 317, Msza c-moll KV 427 W.A.Mozarta, „Missa di Gloria” G.Pucciniego,  „Stworzenie Świata” J.Haydna., „Cantata pour la vie” Michaela Letza. i  „Completorium” – G.G.Gorczyckiego.

Chór występuje w Szczecinie i okolicach, ale też brał udział w koncertach w Poznaniu i Olsztynie oraz w Bremie, Berlinie i Wilnie.

W 2003 roku nagrał swoja pierwszą samodzielną płytę pt. „Adieu, sweet Amaryllis”.
W 2007 roku nagrał wspólnie z Chórem Pomorskiej Akademii Medycznej płytę ”Credo „ H. Seroka.

Organizatorzy:
 

Współfinansowanie:



Sponsorzy:
 



Patronat medialny:





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz